Przejdź do treściPrzejdź do wyszukiwarki
Head & Shoulders LogoStrona główna

Dowiedz się, jak rozpoznać objawy łupieżu, takie jak białe płatki na włosach, suchość i swędzenie skóry głowy oraz jak je leczyć.

Wszystkie objawy łupieżu mają jedno źródło – podrażnienie skóry głowy wywołane mikroorganizmami z gatunku Malassezia globosa.

Dowiedz się więcej o przyczynach łupieżu

Skóra głowy reaguje na podrażnienia w podobny sposób jak skóra innych części ciała. Dlatego możesz u siebie zaobserwować:

  • Swędzenie

  • Zaczerwienienie

  • Suchość

  • Łuszczące się płatki naskórka

Pojawianie się symptomów

Najbardziej widocznym objawem łupieżu są białe płatki na włosach i ubraniu. Pojawiają się one wtedy, gdy organizm przyspiesza proces odnowy komórek, co powoduje powstanie nadmiaru naskórka, który zaczyna się łuszczyć.

Jest to najbardziej widoczna oznaka łupieżu, chociaż jej wystąpienie mogą poprzedzić inne, mniej oczywiste objawy. Często pierwszym z nich jest swędzenie skóry głowy – to ostrzeżenie, że niedługo możesz zacząć zauważać białe płatki na włosach. Również suchość i zaczerwienienie mogą pojawić się stosunkowo wcześnie, jednocześnie wywołując uczucie napiętej skóry.

Pomimo że objawy te nie zawsze są oznaką łupieżu, to nie wolno ich ignorować. Gdy tylko się pojawią, warto sięgnąć po szampon przeciwłupieżowy, który pomoże je złagodzić i zmniejszyć towarzyszące im podrażnienie.