Przejdź do treściPrzejdź do wyszukiwarki
Head & Shoulders LogoStrona główna

JAK PRAWIDŁOWO MYĆ WŁOSY?

Jeżeli podczas mycia włosów zbierasz je na czubku głowy lub agresywnie osuszasz ręcznikiem po umyciu, to musisz wiedzieć, że takie praktyki zdecydowanie im nie służą. Poniżej zebraliśmy przydatne wskazówki, dzięki którym dowiesz się, jak prawidłowo myć włosy, aby zapobiec uszkodzeniom i mieć pewność, że będą czyste i piękne.

Nigdy nie zbieraj włosów na czubku głowy

Jeśli nakładasz trochę szamponu na dłonie i wcierasz go we włosy, zbierając je na czubku głowy dopóki nie powstanie piana, to musisz wiedzieć, że w ten sposób im szkodzisz, gdyż plączesz je i trwale uszkadzasz ich strukturę. Zamiast tego delikatnie wmasuj szampon w skórę, a następnie rozprowadź pianę na całej długości włosów i myj je od nasady aż po same końce – w ten sposób rozprostujesz włosy i unikniesz ich plątania.

Skoncentruj się na skórze głowy

Pokrywanie całych włosów spienionym szamponem jest kuszące, ale tak naprawdę to skóra głowy wymaga naszej największej uwagi. To właśnie tam gromadzi się najwięcej sebum, zanieczyszczeń i brudu, dlatego przede wszystkim to miejsce należy dokładnie myć i utrzymywać w czystości.

Jeśli skupisz się na samych włosach, jest duża szansa, że zapomnisz o dokładnym umyciu skóry głowy. Lepiej odwrócić kolejność i zacząć od nasady – grawitacja zrobi swoje podczas spłukiwania, rozprowadzając szampon i myjąc w ten sposób włosy na całej ich długości.

Myj włosy wodą w temperaturze zbliżonej do temperatury ciała

Jeśli kiedykolwiek zdarzyło Ci się myć tłustą patelnię zimną wodą, to wiesz, że efekt końcowy nie jest najlepszy!

Cieplejsza woda pomaga rozluźnić wiązania między cząsteczkami kurzu, brudu i sebum – dzięki temu szampon lepiej się z nimi wiąże i skuteczniej myje włosy. W efekcie podczas spłukiwania wszystkie zanieczyszczenia są z łatwością usuwane.

Pamiętaj jednak, by temperatura wody nie była za wysoka – zbyt gorący strumień może negatywnie wpłynąć na wrażliwą skórę głowy. Temperatura wody nie powinna przekraczać 38°C – powinna być wystarczająco wysoka, aby zapewnić skuteczne mycie, ale na tyle niska, aby nie pogorszyć stanu skóry głowy.

Ostrożnie z ręcznikiem i suszarką do włosów!

Wiele osób osusza włosy ręcznikiem. Jednak zbyt intensywne i agresywne pocieranie włosów może powodować ich splątanie i trwałe uszkodzenia.

Jeśli nie ręcznik, to może suszarka? Nie tak prędko. Pamiętaj, że gorące powietrze może również negatywnie wpływać na kondycję włosów i skóry głowy.

Najlepszym sposobem jest delikatne osuszenie włosów miękkim ręcznikiem, aby usunąć z nich nadmiar wody. W miarę możliwości pozwól kosmykom swobodnie wyschnąć. Jeśli już musisz użyć suszarki do włosów, unikaj ustawiania jej na najwyższą temperaturę – dzięki temu zminimalizujesz ryzyko uszkodzenia włosów.

Dowiedz się, jak często należy myć włosy

Więcej wskazówek i porad dotyczących mycia i stylizacji włosów