Przejdź do treściPrzejdź do wyszukiwarki
Head & Shoulders LogoStrona główna

PRZYCZYNY I LECZENIE ŁUPIEŻU

Łupież to powszechna dolegliwość, dotykająca około 50% ludzi na świecie w różnych okresach ich życia. Dowiedz się więcej o przyczynach i objawach łupieżu oraz skutecznych sposobach jego zwalczania.

Przyczyny łupieżu
Skąd bierze się łupież?
Objawy łupieżu
Jak pozbyć się łupieżu?

Przyczyna łupieżu

Istnieją 3 czynniki sprzyjające powstawaniu łupieżu:

  • Obecny na skórze głowy każdego z nas mikroorganizm Malassezia globosa

  • Występujące na skórze głowy naturalne olejki, czyli sebum

  • Wrażliwa skóra głowy

Mikroorganizmy z rodzaju Malassezia rozkładają wytwarzane przez skórę głowy sebum na cząsteczki kwasu oleinowego. Co druga osoba na świecie jest na tę substancję uczulona. Jeśli Ty również się do nich zaliczasz, istnieje większe prawdopodobieństwo, że Twoja skóra głowy będzie bardziej podatna na podrażnienia, a na włosach zacznie pojawiać się łupież.

Dowiedz się więcej o przyczynach łupieżu

Skąd bierze się łupież?

Łupież pojawia się najczęściej w okresie dojrzewania. To wtedy zmienia się gospodarka hormonalna naszego organizmu, a skóra głowy zaczyna wytwarzać więcej łoju, stanowiącego pożywkę dla mikroorganizmów Malassezia globosa.

Jednak łupież może się pojawić również w innych momentach Twojego życia, kiedy zmiany hormonalne są nasilone, na przykład w podeszłym wieku lub w stresujących okresach.

Dowiedz się więcej o przyczynach łupieżu

Objawy łupieżu

Najbardziej widocznym objawem łupieżu jest pojawienie się białych płatków na włosach oraz ubraniu. Inne objawy łupieżu to:

  • Swędzenie

  • Zaczerwienienie

  • Sucha skóra głowy

Źródłem tych symptomów jest wywołane przez mikroorganizmy Malassezia podrażnienie skóry.

Dowiedz się więcej o objawach i leczeniu łupieżu

Jak pozbyć się łupieżu?

Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – z łupieżem oraz towarzyszącymi mu swędzeniem i suchą skórą można sobie łatwo poradzić, regularnie stosując szampon przeciwłupieżowy o sprawdzonym działaniu na wszystkie objawy łupieżu. Dostępna jest cała gama różnych szamponów, dostosowanych do różnych potrzeb skóry głowy i rodzajów włosów, zależnie od tego, czy chcesz, by były grubsze i pełniejsze, czy też gładkie i jedwabiste. Wszystkie zawierają składnik aktywny, którego skuteczność w walce z łupieżem przy regularnym stosowaniu została potwierdzona klinicznie.

Porady i wskazówki na temat pozbywania się łupieżu.