Białe płatki skóry mogą się pojawić nie tylko na włosach. Jeśli cierpisz na łuszczycę, możesz je zauważyć również na kolanach lub plecach – dowiedz się, jak odróżnić objawy łuszczycy od łupieżu.
Problem łuszczycy dotyczy nie tylko skóry głowy – schorzenie to może się rozwinąć na kolanach, łokciach, plecach – w zasadzie wszędzie. Jej objawy są bardzo podobne do łupieżu, więc dolegliwości te łatwo pomylić – zwłaszcza, jeśli łuszczyca pojawia się na skórze głowy.
Jak zatem można ją rozpoznać? Oto parę wskazówek:
Zaczerwieniony obszar dotknięty chorobą rozciąga się poza linię włosów, na przykład na czoło lub w okolice baczków.
Łuszczące się płatki skóry mają bardziej srebrny odcień – są podobne do płatków łupieżu i również zauważysz je na włosach i ubraniu, ale ich kolor jest bardziej srebrny niż biały.
Łuszczące się płaty skóry – płatki łupieżu są małe i bardziej sypkie, natomiast łuszczyca dotyka większych obszarów skóry, tworząc czerwone plamy, często pokryte martwym naskórkiem.
Wymienione objawy mogą być łagodne lub silne, w zależności od osoby. Pojawiają się zazwyczaj cyklicznie – po łagodniejszym okresie mogą się pojawić nasilone nawroty choroby.
Jeśli wcześniej stosowany szampon przeciwłupieżowy nie był wystarczająco skuteczny, nie oznacza to od razu, że cierpisz na łuszczycę.
Obejmuje nasz szampon przeznaczony do zwalczania uporczywego łupieżu, zawierający siarczek selenu – stosowany przez nas składnik aktywny o największej sile. Zacznij stosować ten produkt zamiast zwykłego szamponu przez dwa tygodnie.
Jeśli to nie zadziała, prawdopodobnie nie jest to łupież, dlatego warto udać się do lekarza lub dermatologa, który rozpozna łuszczycę lub inną chorobę skóry.
Łuszczyca na innych częściach ciała
Jeśli łuszczyca zaatakowała inne części Twojego ciała, możesz zaobserwować dodatkowe symptomy – na przykład suchą, pękającą skórę lub opuchnięte, zesztywniałe stawy. Czasami pojawia się ona także na paznokciach, których powierzchnia staje się nierówna, chropowata i zgrubiała.