Przejdź do treściPrzejdź do wyszukiwarki
Head & Shoulders LogoStrona główna

KIEDY UŻYWAMY ZA DUŻO SZAMPONU?

Zwykle zwracamy o wiele większą uwagę na rodzaj szamponu niż na ilość, którą zużywamy na jedno mycie. Oczywiście wybór odpowiedniego szamponu jest bardzo ważny, ale jeżeli używamy go zbyt dużo lub zbyt mało, wpływa to na zdrowie naszych włosów i skóry głowy.

Używanie zbyt małej ilości szamponu ma dość oczywiste konsekwencje – włosy nie są wystarczająco dokładnie umyte, co może prowadzić do takich problemów jak łupież i swędzenie skóry głowy, a zanieczyszczenia pozostawione na skórze głowy rozkładają się, wytwarzając substancje, które mogą ją podrażniać.

Natomiast używanie zbyt dużej ilości szamponu powoduje zupełnie inne problemy.

Jeśli masz suche lub zniszczone włosy, ich zbyt częste mycie może:

- sprawić, że ich kolor wyblaknie szybciej niż zwykle, ponieważ są narażone na działanie większej ilości wody,
- usunąć z włosów zbyt dużą ilość sebum wytwarzanego w naturalny sposób przez skórę, co może sprawić, że włosy staną się szorstkie i zaczną się puszyć.

Natomiast używanie zbyt dużej ilości szamponu do mycia włosów może:

- sprawić, że nie będzie się on dobrze pienił,
- utrudnić spłukiwanie szamponu lub niepotrzebnie wydłużyć czas wykonywania tej czynności.

Jest jeszcze jeden problem, który wiąże się z używaniem zbyt dużej ilości szamponu i który nie ma nic wspólnego z włosami, za to dotyczy... Twojego budżetu.

Im więcej szamponu zużywasz, tym szybciej musisz kupić kolejną butelkę, a to w dłuższej perspektywie może być odczuwalne dla Twojego portfela.

ZBYT DUŻA ILOŚĆ SZAMPONU MOŻE NISZCZYĆ WŁOSY

Sebum wytwarzane w naturalny sposób przez skórę głowy pełni bardzo ważną rolę w utrzymaniu zdrowia i dobrej kondycji włosów.

Jeżeli Twoje włosy są suche lub zniszczone, używanie zbyt dużej ilości szamponu może spowodować usunięcie naturalnych substancji nawilżających, których włosy tak bardzo potrzebują. A to sprawia, że staną się one jeszcze bardziej podatne na uszkodzenia.

Problem ten może nasilić się, jeżeli używasz silnie działających szamponów, takich jak szampony oczyszczające i zwiększające objętość włosów.

Przy stosowaniu tego rodzaju produktów ważne jest zachowanie dodatkowej ostrożności.

Jeżeli zdecydujesz się na szampon zwiększający objętość włosów, upewnij się, że zawiera on substancje odżywiające włosy – w ten sposób możesz zadbać o ich właściwe nawilżenie kosmyków i utrzymać ich zdrowy wygląd..

ZBYT DUŻA ILOŚĆ SZAMPONU WCALE NIE POMAGA W DOBRYM OCZYSZCZANIU WŁOSÓW

Chociaż wydaje się to sprzeczne z tym, co podpowiada nam intuicja, to używanie większej ilości szamponu niekoniecznie musi sprawić, że Twoje włosy będą czystsze.

Do dokładnego umycia włosów potrzebujesz określonej ilości szamponu, a nakładanie zbyt obfitej porcji tego kosmetyku wcale nie zwiększy jego właściwości myjących.

Prawdopodobnie używasz zbyt dużej ilości szamponu, jeżeli masz wrażenie, że pokrywa Twoje włosy wyraźnie wyczuwalną warstwą, a w dodatku źle się pieni.

Jeżeli martwisz się, że Twój szampon nie oczyszcza włosów w wystarczającym stopniu, może warto sięgnąć po dobry, szampon głęboko oczyszczający produkt.

Do skutecznego mycia włosów powinno wystarczyć 10 ml takiego produktu – to mniej niż łyżka stołowa!

Jeżeli Twoje włosy przetłuszczają się lub są bardzo zabrudzone, konieczne może być ich ponowne umycie i w większości przypadków ta metoda będzie wystarczająca.

JAKIEJ ILOŚCI SZAMPONU NALEŻY UŻYWAĆ?

Zbyt mała ilość szamponu może nie wystarczyć do dokładnego umycia włosów, natomiast używanie zbyt dużej ilości produktu może powodować przesuszanie się pasm. W takim razie jaka ilość szamponu będzie optymalna?

W dużej mierze zależy to od długości i rodzaju włosów:

  • W przypadku krótkich lub cienkich włosów wystarczy ilość odpowiadająca rozmiarowi małego pomidorka koktajlowego – lub mniej więcej tyle, ile mieści się w łyżeczce do herbaty.

  • W przypadku dłuższych lub grubszych włosów możesz potrzebować porcji wielkości orzecha włoskiego.

Więcej porad i wskazówek dotyczących pielęgnacji włosów.