Przejdź do treściPrzejdź do wyszukiwarki
Head & Shoulders LogoStrona główna

CZY REGULARNE MYCIE WŁOSÓW BEZ UŻYCIA SZAMPONU JEST DLA NICH DOBRE?

U podstaw ruchu „no poo” leży mycie włosów przy użyciu samej wody, ale zwolennicy tej metody często idą o krok dalej i zalecają:

 • stosowanie mieszanki wodorowęglanu sodu (czyli po prostu sody oczyszczonej) i octu jabłkowego,

 • stosowanie egzotycznych alternatyw, takich jak jajka, mąka żytnia czy glinki,

 • używanie szczotki z włosia dzika.

Zwolennicy ruchu „no poo” twierdzą, że wymienione metody oczyszczania włosów są łagodniejszą alternatywą dla szamponów, ponieważ nie zawierają chemii, ani „sztucznych” składników, które znajdują się w tych kosmetykach.

Przeanalizujmy te twierdzenia.

Jak działa szampon?

Główny zarzut zwolenników ruchu „no poo” jest taki, że szampony zawierają szkodliwe składniki.

Teoria głosi, że zawarte w szamponach „chemikalia” są toksyczne i w skutek agresywnego oczyszczania pozbawiają skórę głowy naturalnej bariery ochronnej.

Ta teoria zakłada, że alternatywne metody oczyszczania skóry głowy i włosów są łagodniejsze i pomagają utrzymać produkcję sebum na odpowiednim poziomie.

Jednak taki pogląd, całkowicie ignoruje sposób, w jaki działa szampon.

W rzeczywistości nowoczesne szampony są starannie opracowywane, tak aby były przyjazne dla skóry głowy.

U podstaw działania szamponów leży wiązanie nadmiaru sebum i rozpuszczanie go w wodzie. Dzięki temu, podczas spłukiwania, wszystkie zemulgowane zanieczyszczenia zostają wraz z wodą usunięte z powierzchni włosów i skóry głowy.

Usuwanie nadmiaru sebum jest istotnym elementem oczyszczania i pielęgnacji. Nagromadzone sebum skleja i obciąża włosy, przyciąga kurz, pyłki, zanieczyszczenia i inne zabrudzenia.

Co więcej, sebum się utlenia i ulega rozkładowi na substancje, które nieprzyjemnie pachną i mogą powodować swędzenie lub łuszczenie się skóry głowy.

Stosowanie niewielkiej ilości szamponu i mycie włosów w odpowiednich odstępach czasowych z całą pewnością nie pozbawi skóry głowy bariery ochronnej, za to sprawi, że włosy będą dokładnie oczyszczone i odświeżone.

Piana mydlana.

Szampony mają również inne zalety:

 • chronią włosy przed uszkodzeniami i dbają o ich zdrowie,

 • sprawiają, że włosy są wygładzone i nie plączą się,

 • pomagają utrzymać naturalne pH skóry głowy,

 • sprawiają, że włosy pięknie pachną (bynajmniej nie jak ocet jabłkowy!).

A co z naturalnymi szamponami?

Drugi problem związany z trendem „no poo” dotyczy alternatywnych metod utrzymywania włosów w czystości.

Najpopularniejszą „naturalną” metodą mycia włosów jest tutaj stosowanie wodorowęglanu sodu, którego zadaniem jest oczyszczenie skóry głowy, w połączeniu z octem jabłkowym, który ma odżywić włosy.

Wodorowęglan sodu doskonale nadaje się do pieczenia, ale niekoniecznie jest dobry dla włosów:

 • jest silnie zasadowy – ma znacznie wyższe pH niż skóra, a to oznacza, że zaburza naturalny poziom pH skóry głowy i może powodować podrażnienia,

 • regularne stosowanie tego związku może fizycznie uszkodzić włosy,

 • nie wiąże sebum i de facto nie ma właściwości stricte oczyszczających, co oznacza, że nie usuwa kurzu, zabrudzeń i nieprzyjemnego zapachu z powierzchni włosów.

Ocet jabłkowy to kwas. Ma niższe pH niż skóra.

Jak dotąd nie ma żadnych dowodów potwierdzających, że ocet jabłkowy pozytywnie wpływa na kondycję włosów. Ponieważ ma odczyn kwaśny, może pomóc rozpuścić mineralne osady z twardej wody, które odkładają się na powierzchni włosów, ale może też zakłócić naturalny poziom pH i wywołać podrażnienie skóry głowy.

Alternatywne metody „naturalnego” mycia włosów, również budzą spore wątpliwości…

Jajka mogą pokryć włosy zbyt dużą ilością białka, a glinki nie są w stanie skutecznie usunąć wszystkich zanieczyszczeń i nadmiaru sebum.

Na białym tle wyłożone elementy: szklana butelka, kokos, soda oczyszczona, moździeż, cytryna i zielone liście.

Co zatem zrobić, by mieć czyste włosy

Bezapelacyjnie, stosowanie nowoczesnych szamponów nadal jest najlepszym sposobem na utrzymanie włosów w czystości i zdrowiu. Jeśli jednak, mimo stosowania tradycyjnego szamponu, masz problemy z przetłuszczającą się skórą głowy, zamiast przeszukiwać szafki kuchenne, sięgnij po dobry szampon do włosów przetłuszczających się.

Produkty do włosów przetłuszczających się zostały specjalnie opracowane z myślą o tym problemie. Skutecznie usuwają nadmiar sebum i dokładnie oczyszczają skórę głowy, więc możesz cieszyć się pięknymi i odświeżonymi włosami.

Oprócz tego ważne jest używanie odpowiedniej ilości szamponu:

 • ilość odpowiadająca wielkości pomidorka koktajlowego będzie wystarczająca do umycia krótkich lub cienkich włosów,

 • ilość odpowiadająca wielkości orzecha włoskiego będzie odpowiednia dla dłuższych i grubszych włosów.

Dzięki temu prawidłowo zadbasz o zdrowie swoich włosów, szampon wystarczy Ci na dłużej i nie będziesz się zastanawiać, co zrobić ze skorupkami jajek pod prysznicem.

Rozwiąż nasz test: Naturalne środki na łupież vs. Head & Shoulders 

Więcej wskazówek i porad dotyczących pielęgnacji włosów