Przejdź do treściPrzejdź do wyszukiwarki
Head & Shoulders LogoStrona główna

JAKI JEST ODPOWIEDNI POZIOM PRODUKCJI SEBUM?

Jeśli Twoje włosy mają tendencję do przetłuszczania się, przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jaki jest odpowiedni poziom produkcji sebum i poznaj skuteczne sposoby na przetłuszczające się włosy.

Nadmierna produkcja sebum

Jeśli chodzi o włosy z tendencją do przetłuszczania się, najważniejsza jest równowaga.

Włosy każdego człowieka są inne, a problem przetłuszczania się włosów jest stricte związany z ilością wytwarzanego sebum.

Sebum to naturalna wydzielina produkowana przez gruczoły łojowe skóry. Gruczoły te znajdują się na prawie wszystkich częściach ciała, z wyjątkiem dłoni i podeszew stóp.

Najwięcej gruczołów łojowych znajduje się na twarzy, skórze głowy i w górnej części tułowia.

Wielu naukowców uważa, że sebum jest korzystne dla skóry i włosów, ponieważ zapewnia prawidłowy poziom nawilżenia oraz ochronę.

Jednak nadmierne gromadzenie się sebum może powodować różne problemy, takie jak:

 • trądzik,

 • łupież lub łojotokowe zapalenie skóry,

 • przetłuszczanie się skóry i włosów,

 • nieprzyjemny zapach.

Osoby, które mają „tłustą” skórę mogą wytwarzać nawet 5 razy więcej sebum dziennie niż przeciętny dorosły. Tłusta skóra głowy może produkować nawet 1 gram sebum każdego dnia!

Najczęstsze przyczyny przetłuszczania się włosów:

 • genetyka,

 • zaburzenia hormonalne,

 • rzadkie mycie włosów (należy je myć przynajmniej co 2 dni),

 • stres.

Istnieje również kilka dodatkowych czynników, które mogą mieć negatywny wpływ na kondycję włosów i skóry głowy z tendencją do przetłuszczania się. Oto one:

 1. Produkty do stylizacji – mogą zatrzymywać zanieczyszczenia i nagromadzone sebum na powierzchni włosów i skóry głowy, a jeśli nie są dokładnie usuwane podczas mycia, rozkładają się na potencjalnie drażniące związki.

 2. Pogoda – wysokie temperatury i duża wilgotność powietrza mogą przyczyniać się do przetłuszczania się włosów, ponieważ spływający pot rozprowadza na ich powierzchni nagromadzone zanieczyszczenia i sebum.

 3. Tekstura samych włosów – sebum dużo łatwiej gromadzi się na całej długości prostych i cienkich włosów, niż na grubych, kręcących się kosmykach.

Sposoby na przetłuszczające się włosy

Jeśli martwisz się, że Twoje włosy nadmiernie się przetłuszczają, skorzystaj z poniższych rad:

 1. Myj włosy każdego dnia – szczególnie jeśli jest lato lub mieszkasz w miejscu, w którym występuje ciepły lub wilgotny klimat.

 2. Oszczędnie używaj produktów do stylizacji.

 3. Sięgnij po szampon głęboko oczyszczający, aby dokładnie usunąć wszelkie zanieczyszczenia i nagromadzone sebum.

My polecamy szampon Citrus Fresh, który jest odpowiedni do wszystkich rodzajów włosów z tendencją do przetłuszczania się. Skutecznie usuwa płatki łupieżu* i dokładnie oczyszcza włosy z nagromadzonych zanieczyszczeń i pozostałości produktów do stylizacji.

Więcej informacji na temat tłustych i przetłuszczających się włosów

* widoczne z odległości 60 cm oznaki łupieżu, przy regularnym stosowaniu