Przejdź do treściPrzejdź do wyszukiwarki
Head & Shoulders LogoStrona główna

CO POWODUJE SWĘDZENIE SKÓRY GŁOWY I JAK MOŻNA JE LECZYĆ?

Swędzenie to irytująca reakcja, którą odczuwasz, gdy twoja skóra jest w stanie zagrożenia.

Nie ma nic bardziej irytującego niż niekontrolowana chęć drapania. Swędzenie jest wywoływane przez histaminę, substancję chemiczną w twoim ciele, która jest uwalniana w ramach reakcji zapalnej.

Histamina wywołuje swędzenie i zaczerwienienie, które pojawia się, gdy ukąsi Cię owad, powoduje wysypki i podrażnioną skórę.

Co powoduje swędzenie skóry głowy?

Wiele rzeczy może powodować swędzenie, od drażniących ukąszeń owadów czy kontaktu z roślinami takimi jak bluszcze czy pokrzywy, po włókna odzieży. Uważa się, że jest to mechanizm obronny mający na celu zasygnalizowanie naszemu systemowi immunologicznemu zagrożeń, takich jak ukąszenie przez komara. Odczucie swędzenia, zwane również "świądem", pojawia się, gdy receptory na powierzchni skóry aktywują się, a następnie wysyłają sygnał do mózgu za pośrednictwem rdzenia kręgowego, co powoduje reakcję organizmu.

Swędzenie skóry głowy jest również często spowodowane łupieżem. To sposób, w jaki twój organizm reaguje, gdy drażniące substancje wpływają negatywnie na skórę głowy: organizm szybko zrzuca górną warstwę skóry na głowie.

Dopóki skóra głowy jest podrażniona, proces złuszczania trwa. Powoduje to przesuszenie i swędzenie.

Naszym naturalnym instynktem, gdy odczuwamy swędzenie, jest drapanie w celu złagodzenia dyskomfortu.

Drapanie tymczasowo przerywa "świąd" idący do mózgu, co zmniejsza uczucie swędzenia. Niektórzy naukowcy uważają, że celem drapania jest pomoc organizmowi w wywołaniu odpowiedzi immunologicznej w celu zwalczania inwazji.

Jednak uleganie pokusie i drapanie tego irytującego swędzenia może uszkodzić barierę skórną, czasami prowadząc do dalszego swędzenia. Drapanie skóry głowy może również trwale uszkodzić włosy, usuwając ich ochronną zewnętrzną warstwę.

Dlaczego swędzenie skóry głowy jest objawem łupieżu?

Swędząca skóra głowy może być oznaką łupieżu. To jego najbardziej krępujący i frustrujący skutek uboczny, który dotyka aż 2 na 3 osoby.

W ten sposób skóra głowy reaguje na podrażnienie spowodowane mikroorganizmem Malassezia globosa.

To podrażnienie powoduje dwie rzeczy:

  • swędzenie

  • sprawia, że organizm zaczyna szybko pozbywać się komórek skóry (w postaci płatków łupieżu!).

Zwalczając pierwotną przyczynę swędzenia, pomagasz wyeliminować pokusę drapania się po głowie i unikasz poważnego uszkodzenia włosów.

Jak leczyć swędzącą skórę głowy spowodowaną łupieżem

Jak szybko pozbyć się swędzącej skóry głowy? Najgorszą rzeczą do zrobienia jest drapanie. Osłabiona skóra będzie tylko bardziej podrażniona, prowadząc do bólu, a nawet infekcji.

Swędzącą skórę głowy należy leczyć odpowiednimi produktami, takimi jak szampony i preparaty, które:

  • Natychmiast łagodzą swędzenie po użyciu

  • Zawierają chłodzące ekstrakty, takie jak mięta lub eukaliptus, które łagodzą podrażnioną skórę

  • Obierają za cel podstawową przyczynę swędzenia, pozbywając się łupieżu* (*widoczne płatki przy regularnym stosowaniu)

Aby pozbyć się swędzenia wywołanego łupieżem, należy wyeliminować źródło problemu. Stosując szampon przeciwłupieżowy, złagodzisz podrażnienie skóry głowy i uwolnisz się od białych płatków.

Szampon Menthol został opracowany specjalnie w tym celu. Zawarte w nim ekstrakty z mięty i eukaliptusa łagodzą swędzenie, a sprawdzone składniki aktywnie zwalczają łupież.

Co jeśli to nie łupież?

Istnieje cały szereg schorzeń, od zapalenia mieszków włosowych i łojotokowego zapalenia skóry po pokrzywkę i wszy, które mogą powodować grudki na skórze głowy.

Jeśli więc masz pewność, że nie jest to łupież, dobrym pomysłem jest wizyta u lekarza lub dermatologa w celu uzyskania diagnozy i opanowania objawów.

Używaj szamponu przeciwłupieżowego za każdym razem, gdy myjesz włosy, aby powstrzymać zarówno łuszczenie się, jak i swędzenie.

Więcej na temat leczenia swędzącej skóry głowy