Przejdź do treściPrzejdź do wyszukiwarki
Head & Shoulders LogoStrona główna

DLACZEGO SUSZARKA NISZCZY WŁOSY?

Suszarka pozwala oszczędzić sporo czasu, szczególnie rano, ale wyrządza też wiele szkód.

Stosowanie suszarki do włosów to prosty sposób na ich łatwiejsze ułożenie. Dzięki niej szybciej możemy wyjść z domu (lub zyskujemy kilka dodatkowych minut w łóżku). Nic dziwnego, że suszarki są tak popularne.

Niestety, zbyt częste lub nieprawidłowe ich stosowanie prowadzi do puszenia się i wysuszania włosów, a także szkodzi skórze głowy. U osób o bardziej wrażliwej skórze może przyczynić się do nasilenia objawów łupieżu.

Jaki dokładnie wpływ na włosy i skórę głowy ma stosowanie suszarki?

W JAKI SPOSÓB SUSZARKA SZKODZI WŁOSOM

Największym problemem przy używaniu suszarki jest temperatura. Kiedy kierujemy na skórę głowy zbyt gorące powietrze, zachodzi kilka zjawisk.

Po pierwsze, wilgoć we włosach podgrzewa się do punktu, w którym zaczyna parować. Kiedy woda zmienia się w parę, wewnątrz włosa powstają bąble, które trwale niszczą jego strukturę, powodując wyjątkową kruchość i łamliwość.

JAK SUSZARKA SZKODZI SKÓRZE GŁOWY

Równocześnie uszkodzeniu ulega skóra głowy. W taki sam sposób, w jaki gorące powietrze z suszarki wysusza włosy, wysusza również skórę głowy. Jest to problem przede wszystkim dla osób ze skłonnością do suchej, łuszczącej się skóry.

Dla niektórych to dopiero początek problemów.

SUSZARKA A ŁUPIEŻ

Szczególnych problemów suszenie suszarką może przysparzać osobom zmagającym się z łupieżem. Kiedy skóra jest zdrowa, pomaga utrzymać właściwy poziom nawilżenia, regulując ilość wilgoci poprzez jej odparowywanie.

Skóra z problemem łupieżu nie jest zdrowa – jej komórki są produkowane zbyt szybko, przez co szybciej się łuszczą i tak pojawiają się widoczne płatki. Badania wykazały, że skóra skłonna do łupieżu jest bardziej „nieszczelna” – pozwala na uwolnienie się zbyt dużej ilości wody, co prowadzi do jej przesuszenia.

Z tego powodu osoby zmagające się z łupieżem są szczególnie podatne na negatywne skutki stosowania suszarki, która dodatkowo wysusza skórę i odpowiada za nawroty łupieżu.

JAK BEZPIECZNIE KORZYSTAĆ Z SUSZARKI

Nie trzeba całkowicie rezygnować z suszarki, żeby uniknąć problemów z przesuszoną skórą głowy. Wystarczy mądrze jej używać:

  • przed użyciem suszarki osusz włosy ręcznikiem, aby skrócić czas suszenia;

  • ustaw suszarkę na najniższą temperaturę. Powietrze z suszarki nie powinno stwarzać dyskomfortu, kiedy skierujesz je na swoją dłoń;

  • nie susz zbyt długo jednego miejsca, żeby go zbytnio nie nagrzać;

  • przed suszeniem suszarką stosuj na włosach produkty termoochronne.

Oprócz tego stosuj produkty, które pomogą utrzymać skórę głowy w dobrej kondycji i zminimalizować potencjalne szkody.

Dobry suchy szampon do skóry głowy pomoże zachować zdrowie i właściwy poziom nawilżenia skóry. Jeżeli masz słabe włosy, wypróbuj szampon, który je wzmocni i pomoże zapobiegać łamliwości włosów.