Przejdź do treściPrzejdź do wyszukiwarki
Head & Shoulders LogoStrona główna

WIEK I ŁUPIEŻ – CO MAJĄ ZE SOBĄ WSPÓLNEGO?

Łupież może wystąpić w okresie dojrzewania lub pojawić się w wielu innych momentach Twojego życia. Zatem jaki jest związek między wiekiem a łupieżem?

Co powoduje łupież?

Wszystkiemu winne są naturalnie występujące na skórze głowy mikroorganizmy z gatunku Malassezia globosa. To drobnoustroje, które rozkładają sebum na substancje takie jak kwas oleinowy, na który nadwrażliwość wykazuje około 50% ludzi na świecie.

Kiedy na skórze głowy pojawiają się czynniki drażniące, proces złuszczania komórek zaczyna przyspieszać, co w konsekwencji prowadzi do ich nadprodukcji. Właśnie w ten sposób powstają białe płatki łupieżu.

Kiedy zaczyna się pojawiać łupież?

Za wytwarzanie sebum odpowiadają hormony, więc wszelkie zmiany hormonalne mogą powodować jego nadprodukcję (a także nadprodukcję kwasu oleinowego), prowadząc do powstania łupieżu. Oznacza to, że w okresie zmian hormonalnych podczas dojrzewania prawdopodobieństwo wystąpienia łupieżu rośnie.

Problemy z łupieżem w okresie dojrzewania nie muszą koniecznie oznaczać takich problemów w przyszłości, ale mogą wskazywać na powtarzający się problem.

Łupież jest chroniczną dolegliwością, na którą na razie nie ma skutecznego leku. U większości osób zmagających się z tym problemem, łupież będzie nawracał po odstawieniu szamponu przeciwłupieżowego.

Pierwsze objawy łupieżu często pojawiają się podczas dojrzewania, ale to nie oznacza, że miną, kiedy skończysz dwadzieścia lat. Podatność na łupież może utrzymywać się przez całe życie, ale na szczęście nie jest to już powód do zmartwień.

Używaj Head & Shoulders regularnie, a możesz na zawsze pozbyć się nieprzyjemnych objawów – Twoje włosy mogą być piękne i wolne od łupieżu1.

To nie musi być nudna rutyna – wypróbuj szampon Classic Clean (nasz najpopularniejszy szampon), który zapewnia miękkie, łatwe w rozczesywaniu i do 100% wolne od łupieżu włosy1. Jeśli chcesz poczuć się świeżo, wypróbuj opracowany dla mężczyzn szampon Menthol z ekstraktem z mięty, aby ukoić i orzeźwić skórę głowy.

Więcej o powstawaniu łupieżu

1 widoczne oznaki łupieżu, przy regularnym stosowaniu