Przejdź do treściPrzejdź do wyszukiwarki
Head & Shoulders LogoStrona główna

DLACZEGO MAM ŁUPIEŻ?

Przyczyną łupieżu są występujące naturalnie na skórze głowy mikroorganizmy z gatunku Malassezia globosa.

Produkują one kwas oleinowy, na który 50% światowej populacji wykazuje nadwrażliwość. Jeśli zaliczasz się do tej grupy, istnieje większe prawdopodobieństwo, że Twoja skóra głowy będzie bardziej podatna na pojawienie się typowych oznak łupieżu, takich jak:

- sucha skóra głowy,
- swędząca skóra głowy,
- białe płatki.

Łupież może pojawić się u każdego, w każdym wieku i nie jest wynikiem nieprawidłowej higieny.

Jest to całkowicie uleczalny stan, a najlepszym sposobem na pozbycie się łupieżu jest stosowanie odpowiedniego szamponu. 

JAK POZBYĆ SIĘ ŁUPIEŻU

Dobra wiadomość jest taka, że łupież jest bardzo łatwy w leczeniu – wystarczy, że zamienisz swój zwykły szampon na odpowiedni szampon przeciwłupieżowy, który:

  • zwalcza typowe oznaki łupieżu

    , takie jak sucha skóra głowy, zaczerwienienia, białe płatki i podrażnienia, oraz jest kojący dla skóry głowy;

  • zwalcza główną przyczynę problemów

    , czyli sam łupież, i zapobiega jego nawracaniu.

CZY BIAŁE PŁATKI MOGĄ BYĆ OZNAKĄ INNYCH CHORÓB

Białe płatki są najbardziej widocznym objawem łupieżu, ale mogą też być oznaką innych stanów chorobowych.

Na przykład łojotokowe zapalenie skóry ma bardzo podobne objawy, takie jak złuszczający się naskórek, sucha i podrażniona skóra oraz świąd.

Jednak ta dolegliwość jest często bardziej dotkliwa i może atakować nie tylko skórę głowy, ale również inne partie ciała. Dlatego warto sprawdzić, z czym dokładnie masz do czynienia.

Również łuszczyca skóry głowy jest często mylona z łupieżem. Istnieją jednak pewne kluczowe różnice – płatki same w sobie przypominają łuski i mają srebrzysty kolor, skóra jest zaczerwieniona, a rumień może rozciągać się poza linię włosów. W przypadku łuszczycy skóry głowy nasilenie objawów choroby jest też o wiele większe niż w przypadku łupieżu.

Dobrym sposobem na sprawdzenie, czy kuracja przeciwłupieżowa przynosi pożądane efekty, jest stosowanie szamponu Head & Shoulders nieprzerwanie przez 3 tygodnie, przy założeniu, że myjesz włosy co najmniej 3 razy w tygodniu.

Jeśli rzeczywiście dotknął Cię problem łupieżu, zauważysz widoczną poprawę. Jeśli nie, koniecznie skontaktuj się ze swoim lekarzem lub dermatologiem, który pomoże ustalić właściwą przyczynę i dalszy sposób leczenia.

Aby zapewnić sobie długotrwałe efekty i zapobiec ponownemu pojawieniu się łupieżu, regularnie używaj szamponu Head & Shoulders. 

Natomiast przy leczeniu łojotokowego zapalenia skóry wypróbuj szampon Head & Shoulders Clinical Strength, który został opracowany specjalnie z myślą o tej dolegliwości.

Więcej na temat przyczyn występowania łupieżu