Przejdź do treściPrzejdź do wyszukiwarki
Head & Shoulders LogoStrona główna

CZY ZMIANA TRYBU ŻYCIA POMAGA POZBYĆ SIĘ ŁUPIEŻU?

W Internecie znaleźć można wiele informacji sugerujących, że zmiana trybu życia może zredukować, a nawet zlikwidować łupież. Czy te informacje są prawdziwe?

1. Regularne szczotkowanie włosów zapobiega łupieżowi

Szczotkowanie włosów pobudza komórki skóry głowy do naturalnego złuszczania oraz pozwala rozprowadzić naturalne sebum na włosach.

Ale skoro łupież powstaje w wyniku nadmiernej produkcji komórek skóry głowy, intensywne szczotkowanie nie rozwiąże tego problemu.

Werdykt: Nieprawda

2. Zwiększona ekspozycja na słońce zapobiega nawrotom łupieżu

Prawdą jest, że ekspozycja na słońce wspomaga produkcję witaminy D, ale to nie wystarczy do zwalczenia łupieżu. Dzieje się tak, ponieważ trzy czynniki wywołujące łupież występują przez cały rok, nawet w słonecznych miesiącach, a są to:

- sebum na skórze głowy,

- mikroby Malassezia globosa,

- podatność na mikroby.

Przebywając na słońcu należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ zbyt duża ekspozycja może prowadzić do bardzo poważnych uszkodzeń skóry.

Werdykt: Nieprawda

3. Zmiana diety może wyeliminować łupież

Wiele obiegowych teorii wiąże rodzaj diety z występowaniem łupieżu, niektórzy podkreślają korzystny wpływ przyjmowania witaminy B i cynku lub wyeliminowania pokarmów zawierających drożdże.

W rzeczywistości nie ma jednak żadnych dowodów na to, że wyeliminowanie niektórych pokarmów lub przyjmowanie suplementów ma jakikolwiek wpływ na wywołujące łupież mikroby Malassezia.

Werdykt: Nieprawda

4. Stres może zintensyfikować objawy łupieżu

Istnieje wiele czynników zewnętrznych, które mogą pogorszyć stan skóry, a jednym z nich jest stres. Sam w sobie nie powoduje łupieżu, ale opublikowane badania potwierdzają, że może wpłynąć na zaostrzenie objawów.

Tak więc jeśli ktoś ma skłonność do łupieżu, stres może wpłynąć na pogorszenie tego stanu.

Werdykt: Prawda

Czy można coś zmienić, żeby pozbyć się łupieżu?

Wprowadzenie pewnych zmian stylu życia może pomóc uniknąć łupieżu, jednak należy pamiętać, że łupież to problem chroniczny, na który nie ma jednego „lekarstwa”.

W zapobieganiu nawrotom łupieżu może pomóc stosowanie szamponów i odżywek przeciwłupieżowych, których aktywne składniki chronią skórę głowy przed łupieżem pomiędzy myciami. Oto 3 wskazówki, jak zwalczać łupież:

  1. Często myj włosy – 3 razy w tygodniu lub częściej.

  2. Używaj jedynie szamponów przeciwłupieżowych.

  3. Nie stosuj szamponów i odżywek nieposiadających właściwości przeciwłupieżowych.

Head & Shoulders chroni skórę głowy przed pojawieniem się łupieżu dzięki cząsteczkom pirytionianu cynku (ZPT), które utrzymują się na skórze głowy po spłukaniu włosów wodą i pomagają zapobiegać nawrotom łupieżu. Nie należy używać produktów, które nie mają właściwości przeciwłupieżowych, ponieważ mogą one zmyć ZPT i obniżyć poziom ochrony przed łupieżem. Używaj Head & Shoulders do każdego mycia włosów. Masz do wyboru szeroką gamę produktów, na przykład szampon Smooth & Silky do włosów puszących się lub szampon Menthol dla mężczyzn, zapewniający wyjątkową czystość.