Przejdź do treściPrzejdź do wyszukiwarki
Head & Shoulders LogoStrona główna

CZY ODPOWIEDNIA DIETA MOŻE ZMNIEJSZYĆ SWĘDZENIE SKÓRY GŁOWY?

W Internecie można znaleźć wiele "cudownych sposobów" na łupież i swędzącą skórę głowy, ale czy zmiana nawyków żywieniowych naprawdę pomaga? Sprawdziliśmy, czy jest w tym chociaż ziarnko prawdy.

Jedną z głównych przyczyn swędzenia skóry głowy jest łupież, dlatego domowe środki na tę dolegliwość skupiają się właśnie na usunięciu tego problemu. Metody te koncentrują się przede wszystkim na walce z mikroorganizmami z gatunku Malassezia globosa, które są główną przyczyną łupieżu.

Czy ograniczenie spożywania drożdży może pomóc?
Jedną z teorii, która ma wielu zwolenników, jest dieta przeciwgrzybicza. Polega ona na chronieniu przewodu pokarmowego przed zasiedleniem przez drożdże i grzyby, aby ograniczyć występowanie mikroorganizmu Malassezia na skórze głowy.
Taka dieta zaleca ograniczenie spożywania cukrów rafinowanych, węglowodanów oraz produktów sfermentowanych lub zawierających pleśń, na przykład:

  • chleba

  • suszonych owoców

  • sera

  • kostek rosołowych

  • alkoholu

  • octu

  • sosu sojowego

  • orzeszków ziemnych

  • grzybów

Ograniczenie tych składników oraz spożywanie dużej ilości białka i warzyw ma chronić organizm przed rozwojem grzybów i drożdży, które są główną przyczyną łupieżu.
Ale jest to tylko teoria, której skuteczność w zwalczaniu łupieżu i swędzącej skóry głowy nie jest udowodniona.
Malassezia to mikroorganizm występujący naturalnie na skórze głowy człowieka. Dlatego jest mało prawdopodobne, żeby dało się go wytępić, eliminując drożdże z układu pokarmowego.

Jak leczyć swędzenie skóry głowy?
Aby skutecznie wyleczyć swędzącą skórę głowy spowodowaną łupieżem, sięgnij po sprawdzony klinicznie szampon Menthol. Każdy szampon Head & Shoulders zawiera przetestowany dermatologicznie składnik aktywny o klinicznie potwierdzonym działaniu w leczeniu łupieżu.
To nie wszystko – nasze szampony gwarantują, że mycie włosów będzie przyjemnym doświadczeniem, dzięki doskonale skomponowanym zapachom, zawierającym takie składniki jak eukaliptus, aloes, czy mięta pieprzowa. Świetnym przykładem jest nasz szampon Instant Relief, zawierający esencję z drzewa herbacianego.

Więcej wskazówek i porad dotyczących swędzącej skóry głowy