Przejdź do treściPrzejdź do wyszukiwarki
Head & Shoulders LogoStrona główna

FAQ - CZĘSTO ZADAWANE PYTANIA: CZY ŁUPIEŻ TO ZABURZENIE HORMONALNE?

Hormony również wpływają na tworzenie się łupieżu. Dlatego wiele osób doświadcza go po raz pierwszy w okresie dojrzewania.

Sebum wytwarzane przez skórę głowy, twarzy i klatki piersiowej, jest jednym z głównych czynników odpowiedzialnych za powstawanie łupieżu. Jego produkcję kontrolują hormony.

Występujący na powierzchni skóry głowy mikroorganizm Malassezia globosa, przyczynia się do powstawania czynników drażniących takich jak na przykład kwas oleinowy.

Jeśli Twoja skóra głowy jest nadwrażliwa na ten składnik, zostaje podrażniona i zaczyna się łuszczyć w postaci białych płatków.

Więcej o przyczynach łupieżu

Dlatego to właśnie hormony kontrolujące gruczoły łojowe są bezpośrednią przyczyną łupieżu – dostarczają one substancję, dzięki której powstaje czynnik drażniący skórę głowy, jakim jest kwas oleinowy. Z tego powodu wiele osób doświadcza łupieżu po raz pierwszy w okresie dojrzewania.

Ale hormony to nie wszystko – musisz też wykazywać nadwrażliwość na kwas oleinowy, co jest przypadłością co drugiej osoby na świecie. Dlatego istnieje 50% prawdopodobieństwo, że w którymś momencie swojego życia będziesz cierpieć na łupież.

Znajdź najlepszy szampon przeciwłupieżowy dla siebie