Martwisz się, że to, co jesz, może przyczyniać się do pojawienia się łupieżu? Dzięki naszemu przewodnikowi dowiesz się, jak jest naprawdę.
Jedzenie, które spożywamy, nie tylko dostarcza nam energii, ale też przekłada się na nasze ogólne samopoczucie, system immunologiczny i zdrowie. Nasza dieta wpływa zatem również na kondycję naszych włosów i stan skóry głowy. Pytanie brzmi: czy Twoja dieta może mieć związek z pojawieniem się łupieżu?
Cóż, ogólnie rzecz ujmując, odpowiedź brzmi nie. Jednak aby zrozumieć, dlaczego nie, warto dowiedzieć się, czym jest łupież oraz jak jedzenie wpływa na kondycję naszych włosów i skóry głowy.
CO TO JEST ŁUPIEŻ?
Na skórze głowy bytuje mikroskopijny grzyb z gatunku Malassezia. Ten jednokomórkowy mikroorganizm – drożdżak – nie wyrządza żadnej szkody. Żywi się naturalnie produkowanym przez nas sebum i pozostawia na powierzchni skóry kwas oleinowy, stanowiący produkt uboczny jego bytowania.
Niestety, wiele osób wykazuje nadwrażliwość na tę substancję. Kwas oleinowy produkowany przez ten grzyb może wywoływać reakcję skórną. W odpowiedzi organizm może zareagować zwiększeniem obrotu komórek skóry, czyli po prostu łuszczeniem się naskórka.
Krótko mówiąc, organizm próbuje poradzić sobie z problemem, pozbywając się uszkodzonej skóry.
Temu procesowi towarzyszą następujące objawy:
- białe płatki,
- swędząca skóra głowy,
- zaczerwieniona skóra głowy.
Są to klasyczne objawy łupieżu. Szampony przeciwłupieżowe zostały specjalnie opracowane z myślą o ich łagodzeniu i zwalczaniu. Niektóre szampony przeciwłupieżowe zawierają sprawdzone składniki aktywne, takie jak pirytionian cynku, które skutecznie eliminują przyczynę łupieżu u źródła.
Warto zauważyć, że istnieją również inne stany chorobowe, które cechują podobne objawy, ale zasadniczo różnią się od łupieżu.
JAK JEDZENIE MOŻE WPŁYWAĆ NA STAN SKÓRY GŁOWY?
Jak już wspomnieliśmy, jedzenie ma zasadniczy wpływ na nasz organizm i zdrowie. Ten fakt został wykorzystany w Internecie, gdzie piętrzą się teorie sugerujące, że określona dieta wpływa na pojawianie się łupieżu. Najpopularniejsza z nich sugeruje, że spożywanie dużej ilości drożdży powoduje namnażanie się mikroorganizmów z gatunku Malassezia, co prowadzi do łupieżu. Ale to tak nie działa.
Mimo, że łupież ma związek z drożdżakami, nie oznacza to, że jedzenie lub picie produktów o dużej zawartości drożdży doprowadzi do złuszczania się martwego naskórka i nasili objawy łupieżu. W rzeczywistości drożdże występujące w produktach spożywczych i drożdżaki na skórze głowy to zupełnie inne gatunki. Te pierwsze należą do gatunku Saccharomyces, te drugie do gatunku Malassezia! Ponadto drożdże, które spożywamy, pozostają w układzie trawiennym i nie mają większego przełożenia na skórę głowy i włosy.
Po co więc całe to zamieszanie?
Cóż, prawdą jest, że jedzenie może wpłynąć na stan skóry głowy, ale z całą pewnością nie powoduje łupieżu. Zdrowa, zbilansowana dieta bogata w cynk, kwasy tłuszczowe omega-3, białko i żelazo pomoże utrzymać skórę głowy w dobrej kondycji i sprawi, że włosy staną się silniejsze i mniej podatne na uszkodzenia.
Jeśli borykasz się z problemem łupieżu, nie stosuj żadnej restrykcyjnej diety i nie eksperymentuj za bardzo z jedzeniem. Zamiast tego sięgnij po dobry szampon przeciwłupieżowy: jeśli wybierzesz ten właściwy, przekonasz się, że będzie doskonale nawilżał i odżywiał, dzięki czemu włosy i skóra głowy będą wyglądały lepiej niż kiedykolwiek.