Składniki Szamponu: Co Znajduje Się W Produktach Head & Shoulders?Naszym priorytetem jest upewnienie się, że składniki, których używamy w naszych produktach są bezpieczne dla Ciebie i Twojej rodziny. Uważamy, że konsumenci mają prawo poznać wszystkie dostępne informacje dotyczące składników produktów, z których korzystają oni oraz ich rodziny. 

Uważamy też, że naprawdę dobry szampon przeciwłupieżowy powinien nie tylko usuwać białe płatki. Dlatego do każdego szamponu dodajemy niezbędne komponenty pielęgnacyjne, takie jak substancje nawilżające i wspaniałe kompozycje zapachowe, aby nasze produkty nie tylko skutecznie zwalczały łupież, ale również były delikatne dla włosów i odpowiednio je odżywiały.

Poniżej znajdziesz szczegółową listę składników, jakich używamy, a także wyjaśnienie, dlaczego z nich korzystamy.

CO ZNAJDUJE SIĘ W BUTELCE?

Składniki HEAD & SHOULDERS

SKŁADNIKI ZWALCZAJĄCE ŁUPIEŻ

Składniki aktywne, które zwalczają mikroorganizm o nazwie Malassezia globosa, przyczyniający się do powstawania łupieżu.

SKŁADNIKI OCZYSZCZAJĄCE I TWORZĄCE PIANĘ

Składniki te sprawiają, że szampon doskonale się pieni, co ułatwia jego rozprowadzanie na włosach i skórze głowy oraz ich dokładne oczyszczanie.

STABILIZATORY I ŚRODKI KONSERWUJĄCE

Zapobiegają zanieczyszczeniu szamponu i sprawiają, że jest on przez cały czas dobrze wymieszany, a każda jego kropla zawiera wszystkie nasze najlepsze składniki.

SUBSTANCJE ODŻYWCZE

Nawilżają i zmiękczają Twoje włosy, aby zapewnić im doskonały wygląd.

SUBSTANCJE ZAGĘSZCZAJĄCE I ZAPEWNIAJĄCE UTRZYMANIE WŁAŚCIWEGO POZIOMU PH

Pomagają utrzymać odpowiednią konsystencję i właściwy poziom pH, tak by nasze produkty były delikatne dla skóry.

KOLOR, ZAPACH I ESENCJE ROŚLINNE

Są dodawane po to, by zapewnić Ci przyjemne korzystanie z naszych produktów oraz fantastyczny zapach, który długo utrzymuje się na włosach.

WODA

To podstawowa część mieszanki, w której wszystkie składniki łączą się i są rozpuszczane, zanim szampon zostanie rozlany do butelek.

WODA

Woda (Aqua) jest używana do połączenia ze sobą wszystkich pozostałych składników. Właściwa równowaga wody jest niezwykle ważna dla uzyskania idealnej konsystencji szamponu i sprawia, że produkt dobrze rozprowadza się na włosach. Woda używana w naszych szamponach przechodzi specjalny proces, zapewniający jej wyjątkową czystość.

SKŁADNIK ZWALCZAJĄCY ŁUPIEŻ

Pirytionian cynku (ZPT) – nasz kluczowy składnik aktywny, który sprawia, że mikroorganizm powodujący łupież, Malassezia globosa, przestaje podrażniać skórę głowy. Jednak nie wszystkie szampony zawierające ZPT są równie skuteczne. W naszych produktach stosujemy unikalną, wysoce efektywną formę pirytionianu cynku, dzięki czemu mają one większą skuteczność niż zwykłe szampony dostępne w sklepach1.

NASZ SPECJALNY SKŁADNIK

Węglan cynku – Head & Shoulders to jedyny szampon przeciwłupieżowy, który zawiera również węglan cynku. Pomaga on lepiej zwalczać łupież, nawilżając skórę głowy, oraz stymuluje działanie pirytionianu cynku, wzmacniając jego właściwości.

SKŁADNIKI OCZYSZCZAJĄCE I TWORZĄCE PIANĘ

Oczywiście głównym zadaniem każdego szamponu jest zatrzymanie sebum i zanieczyszczeń, które są następnie spłukiwane pod prysznicem. W produktach Head & Shoulders zwykle stosowana jest mieszanka składników oczyszczających, takich jak laurylosiarczan sodu oraz lauretosiarczan sodu, dzięki którym szampony mają działanie zarówno oczyszczające, jak i łagodzące.

Inne składniki tworzące pianę, takie jak betaina kokamidopropylowa, monoetanoloamid kwasów tłuszczowych oleju kokosowego czy alkohol cetylowy, pozwalają uzyskać puszystą, kremową pianę, która łatwo rozprowadza się na włosach i skórze głowy.

NAWILŻANIE I ODŻYWIANIE WŁOSÓW

Szampony Head & Shoulders zostały wzbogacone kluczowymi składnikami odżywczymi. Ich proporcje różnią się w poszczególnych wariantach szamponów, które zaspokajają różne potrzeby włosów.

Dimetikon – Podczas spłukiwania szamponu na włókna włosów uwalniane są mikroskopijne kropelki dimetikonu. Kiedy włosy są suche, kropelki te wygładzają i chronią ich łuski, sprawiając, że włosy stają się miękkie i błyszczące.

Chlorek hydroksypropylotrimoniowy guaru oraz Polyquaternium-10 – Te dwa składniki odżywcze chronią włókna włosów – zwłaszcza wtedy, gdy są one mokre. Pomagają zapobiegać plątaniu się kosmyków i sprawiają, że włosy lepiej się układają.

Gliceryna – Niektóre produkty z naszej linii zawierają ten składnik, który pomaga zapewnić odpowiedni poziom nawilżenia skóry.

STABILIZATORY

Distearynian glikolu – Pełni bardzo istotną funkcję – doskonale łączy wszystkie składniki szamponu w butelce, dzięki czemu każda kropla produktu zawiera odpowiednie proporcje składników.

Węglan wodorotlenku magnezu – Stabilizuje węglan cynku.

ŚRODKI KONSERWUJĄCE

Środki konserwujące chronią szampon przed zanieczyszczeniem mikrobiologicznym:

Benzoesan sodu oraz alkohol benzylowy – Tego rodzaju środki konserwujące są używane w fazie produkcji, chroniąc poszczególne składniki szamponu przed zanieczyszczeniem.

Metylochloroizotiazolinon oraz metyloizotiazolinon – Są dodawane do produktu pod sam koniec procesu produkcyjnego. Ich zadaniem jest ochrona składników szamponu, kiedy używasz go w domu.

Dowiedz się więcej o środkach konserwujących stosowanych przez Procter & Gamble, producenta szamponów i odżywek Head & Shoulders.

GĘSTOŚĆ I KONSYSTENCJA

Chlorek sodu i ksylenosulfonian sodu – Te dwa składniki regulują gęstość szamponu pod koniec jego produkcji, aby nadać mu odpowiednią konsystencję. Jest zbyt gęsty? Należy dodać ksylenosulfonian sodu. Jest zbyt rzadki? Należy dodać chlorek sodu (czyli zwykłą sól stołową!).

KOLOR, ZAPACH I ESENCJE ROŚLINNE

Aby mycie włosów było jeszcze przyjemniejsze, Head & Shoulders dopracowuje kolor szamponu, a także dodaje esencje roślinne oraz wspaniałe i trwałe aromaty – od zielonego jabłuszka po orzeźwiającą miętę, aby nadać Twoim włosom piękny zapach, który będzie się utrzymywał przez cały dzień.

WŁAŚCIWY POZIOM PH

Każdy szampon musi uzyskać właściwy poziom pH. Wodorotlenek sodu oraz kwas chlorowodorowy mogą być dodane do produktu w celu uzyskania docelowego poziomu pH. Tak naprawdę składniki te nie są obecne w gotowych szamponach, ponieważ zaraz po ich dodaniu przemieniają się w sól i wodę.

JAKOŚĆ SKŁADNIKÓW POCZĄTKOWYCH

Niektóre związki chemiczne są dodawane do naszych materiałów początkowych, jeszcze zanim je otrzymamy. Ich zadaniem jest ochrona jakości, konsystencji i działania składników, których używamy, zanim zostaną one dodane do szamponu.

1 w porównaniu z produktami najlepszych marek sklepowych o zawartości pirytionianu cynku równej 1%

Składniki – często zadawane pytania

Pyt.: Czy metyloizotiazolinon i/lub metylochloroizotiazolinon są bezpieczne w użyciu?

Tak, ściśle przestrzegamy rygorystycznych limitów bezpieczeństwa określonych przez globalne organy regulacyjne i używamy tych składników w produktach przeznaczonych do spłukiwania, takich jak szampony, które są w dużym stopniu rozcieńczane podczas użycia, a następnie spłukiwane.

Pyt.: Czy wasze produkty zawierają parabeny? Jeżeli tak, czy są bezpieczne w użyciu?

Nie stosujemy parabenów w produktach H&S.

Pyt.: Czy lauretosiarczan sodu jest bezpieczny w użyciu?

Tak, używamy wyłącznie ilości, które nie przekraczają limitów bezpieczeństwa ustalonych przez instytucje naukowe oraz organy regulacyjne. 

Pyt.: Czy metyloizotiazolinon i/lub metylochloroizotiazolinon mogą powodować alergie? 

Izotiazolinony są stosowane tylko w produktach do pielęgnacji włosów i ciała oraz produktach gospodarstwa domowego w ilościach zgodnych z jasno ustalonymi poziomami bezpieczeństwa. Taka decyzja została podjęta kilka lat temu, ponieważ izotiazolinony mogą powodować alergie skórne u niektórych osób o wyjątkowej wrażliwości jeżeli używane są w większej ilości, w formach, które pozostają na skórze np. w formie kremów i balsamów.

Pyt.: Czy muszę zaprzestać stosowania produktów zawierających metyloizotiazolinon i/lub metylochloroizotiazolinon, jeżeli mam wrażliwą skórę lub wcześniej wystąpiła u mnie reakcja alergiczna?

Jeżeli wcześniej zdiagnozowano u Ciebie alergię na metyloizotiazolinon i/lub metylochloroizotiazolinon, powinnaś skonsultować się ze swoim dermatologiem, aby uzyskać dalsze informacje. 

W przypadku produktów zawierających metyloizotiazolinon i/lub metylochloroizotiazolinon ściśle przestrzegamy rygorystycznych limitów bezpieczeństwa określonych przez globalne organy regulacyjne i używamy tych składników w produktach przeznaczonych do spłukiwania, takich jak szampony, które są w dużym stopniu rozcieńczane podczas użycia, a następnie spłukiwane.

Pyt.: Czy lauretosiarczan sodu może powodować alergie? 

Nie. Lauretosiarczan sodu nie jest alergenem.

Pyt.: Czy Head & Shoulders testuje swoje produkty na zwierzętach?

Uważamy, że zakaz testowania produktów na zwierzętach jest słusznym i właściwym rozwiązaniem. Nie testujemy naszych produktów na zwierzętach. Tak naprawdę testowanie kosmetyków na zwierzętach jest zakazane w Europie i nie testowaliśmy gotowych produktów na zwierzętach od ponad dziesięciu lat.

Pyt.: Niektóre firmy twierdzą, że nie testują swoich produktów ani składników na zwierzętach. Jeżeli one mogą tak robić, dlaczego nie bierzecie z nich przykładu?

Tak naprawdę nie testowaliśmy gotowych produktów na zwierzętach od ponad dziesięciu lat, ale postanowiliśmy nie wydawać takiego oświadczenia, ponieważ chcemy być uczciwi wobec naszych klientów. Niemal każdy składnik używany obecnie w produktach konsumenckich był w przeszłości testowany, zaś niektóre przepisy wymagają testowania produktów na zwierzętach nawet dzisiaj. Dlatego wkładamy dużo wysiłku w działania mające na celu znalezienie innych metod testowania produktów i współpracujemy z globalnymi władzami, aby uzyskać ich akceptację w kwestii najbardziej optymalnego rozwiązania, które pozwoli ostatecznie wyeliminować badania na zwierzętach.

Pyt.: Czy korzystacie z usług zewnętrznych partnerów biznesowych w kwestii testowania Waszych produktów na zwierzętach?

Zakaz testowania produktów na zwierzętach jest jak najbardziej słuszny. Dlatego nie prosimy naszych zewnętrznych partnerów biznesowych o testowanie naszych produktów w naszym imieniu.

Pyt.: Czy testujecie swoje produkty w Chinach?

Organy regulacyjne w Chinach przeprowadzają testy na zwierzętach według własnego uznania, bez udziału producenta. Takie testy nie są konieczne z naukowego punktu widzenia. Dlatego prowadzimy ścisłą współpracę z międzynarodowymi ekspertami oraz władzami chińskimi w kwestii akceptacji ocen bezpieczeństwa na podstawie testów, które nie zostały przeprowadzone na zwierzętach. W wyniku wszystkich tych działań władze chińskie ostatnio ogłosiły, że w przypadku wielu różnych produktów akceptują alternatywne oceny bezpieczeństwa, które nie bazują na testach przeprowadzanych na zwierzętach. Będziemy kontynuować współpracę z odpowiednimi organami w Chinach i na całym świecie w kwestii akceptacji alternatywnych rozwiązań, które nie będą wymagały przeprowadzania testów na zwierzętach.